Committee Assignments

Committee Assignments 2021-22

 

Download PDF here.

2021-22 Committee Assignments

Advising

Freshman Advisor

Xu

Sophomore Advisor

Vijay

Junior Advisor

Dogic

Senior Advisor

Pincus

Transfer Advisor

Bouwmeester

Graduate Advisor

Stuart

Advising Coordinator

Fygenson

Society of Physics Students Advisor

Giddings

UDIP Advisor

Guruswamy

Women in Physics Advisor

Carlson

Graduate Diversity Officer

Brandt

Undergraduate Diversity Officer

Hennawi

Faculty Diversity Officer

Balents

Instruction

Curriculum Committee

Bibilashvili*, Craig, Ludwig, Lipman, Mazin, Brown, Koutroulakis, Dill**, Cooper**, Popescu**

Service Courses

Sherwin*, Pincus, Brandt, Antonucci, Freund, Koutroulakis, Geller, Popescu**

Graduate Admissions

Dogic*, Srednicki, Lippincott, Nerella, Jin, Balents, Shraiman, Jayich, Andrew

Course Articulation

Guruswamy*, Dong, Nelson, Blaes, Eardley

Student Awards

Millar-Blanchaer*, Jayich, Ania, Zee, Dill**, Cooper**, Farrar**

Lab Course Committee

Lipman*, Jayich, Andrew, Patterson, Popescu**, Espley**, Pawlak**

Planning

FTE

Horowitz*, Richman, Marchetti, Fisher, Martin, Young, Weld

Development

Marolf*, Marchetti, Richman, Berenstein, Tucker**

Building Space

Campagnari*, Jayich, Ania, Streichan, Sherwin, Weld, Horowitz, Patterson

Other

Colloquium

Luo (F), Shraiman (F), Zee (W), Nerella (W), Nelson (S), Xu (S)

Lab Safety, Shops

Mazin*, Bouwmeester, Jayich, Andrew, Stuart, Young, Sherwin

Computer Services

Campagnari*, Hennawi, Streichan, Tucker**, PCS Director**

Library & Fac. Legislature

Giddings, Millar-Blanchaer, Eardley

Nominations

Ludwig* (W,S), Oh* (F) Morrison, Marolf, Fisher

Worster

Martin*, Jin, Bibilashvili

Climate Task Force/Diversity & Affirmative Action

Blaes*(F), Craig* (W,S), Balents, Brandt, Fygenson, Hennawi, Van Dam, Oh, Berenstein, Dill**, Cooper**, Tucker**, Shirinian**

Outreach/Special Events/Social Media

Carlson*, Dong, Schiferl, S.**

* Committee Chair, ** Staff

rev. 6/2/2021

 

* Committee Chair, ** Staff